Jak wspierać najmłodszych w ich rozwoju emocjonalnym? 

Obecnie dzieci żyją w świecie pełnym różnych bodźców - od społecznych wymagań jakie są przed nimi stawiane poprzez wszechobecną elektronikę. To sprawia, że ich rozwój emocjonalny, który i tak jest już biologicznie wyzwaniem, staje się dodatkowo utrudniony. Jednym z narzędzi, które może pomóc najmłodszym radzić sobie z emocjami, jest uważność (ang. Mindfulness). Jest to praktyka polegająca na świadomym i pełnym uwagi przeżywaniu chwili obecnej.

Dzieciom często trudno zatrzymać się i być „tu i teraz” z taką pełną akceptacją tego co się wokół nich dzieje, jakie emocje im towarzyszą, kto jest wokół nich i gdzie się znajdują. W uważności nie chodzi o ocenianie czy analizowanie myśli, emocji i doświadczeń, ale o ich obserwowanie z ciekawością i otwartością.

Dlaczego uważność jest ważna?

Dzieci podobnie jak dorośli, doświadczają różnych emocji. Często jednak, jeszcze nie potrafią ich świadomie rozpoznawać, nazywać czy wyrażać w sposób konstruktywny. Uważność uczy ich zatrzymania się na chwilę i obserwowania co się z nimi dzieje. Dzięki temu dzieci mogę lepiej radzić sobie w sytuacjach dla nich stresujących, unikać impulsywnych zachowań i budować bardziej satysfakcjonujące relacje.

Jak praktykować uważność z dziećmi?

  1. Oddychanie – Proste ćwiczenia oddechowe (np. wyobrażanie sobie, że brzuch napełnia się powietrzem jak balon albo nabieranie mocno powietrza jakby chciało się zdmuchnąć świeczkę), mogą pomóc dzieciom uspokoić się w trudnych chwilach.
  2. Skanowanie ciała – Poproszenie dziecka, by „sprawdziło” i spróbowało opisać, jak czuje się każda część jego ciała, to sposób na rozwijanie świadomości ciała i redukowanie napięcia.
  3. Obserwacja otoczenia – Zabawy polegające na zauważaniu szczegółów (np. na spacerze poszukiwanie pięciu kolorów, dźwięków, odgłosów ptaków) uczą dzieci skupienia na chwili obecnej.
  4. Rozmowy o emocjach – Zachęcanie do mówienia o uczuciach oraz ich wizualizacja (np. „Jak wygląda twoje uczucie w środku? Może jest jak burzowa chmura, ogień, czy to coś innego?”) pomagają w lepszym zrozumieniu własnych stanów emocjonalnych.

Korzyści uważności dla emocji dziecka

Regularna praktyka uważności wspiera rozwój empatii, cierpliwości i samokontroli. Dzieci stają się bardziej świadome swoich reakcji i lepiej radzą sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Ponadto uważność może wspierać rozwój koncentracji, co jest szczególnie ważne w efektywnej nauce.

Wprowadzenie uważności do codziennego życia dzieci będzie inwestycją w ich rozwój emocjonalny i rozwinie umiejętność radzenia sobie z trudnościami.

DOBRE ROZMOWY

Zachęcam do pobrania próbki kart DOBRE ROZMOWY, które wspierają trening uważności u najmłodszych (od 4 roku życia, bez ograniczeń). Każda karta zawiera jedno pytanie z 5 kategorii (Emocje, Uważność na siebie, Opowiedz o sobie, Pytanie, Zadanie).

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Do pobrania kilka kart wraz z instrukcją do samodzielnego wydruku. Jeśli chcesz, prześlę Ci komplet 61 kart, wystarczy, że postawisz mi kawę ☕🧡 i w wiadomości wpiszesz słowo „karty” wraz z adresem mailowym, a pełna wersja wpadnie do Twojej skrzynki ✉️.

 

Zaoszczędź swój cenny czas na poszukiwanie narzędzi do pracy i poświęć go na DOBRE ROZMOWY ze swoim dzieckiem. Karty mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, w szkołach, domach czy na warsztatach. 

Dobre rozmowy - karty, próbka
Wykonanie: PAGWEB
Klauzula informacyjna

1. Administratorem danych jest Aleksandra Sznajger – doradczyni zawodowa i rodzicielska (Dobre Miejsce – doradztwo) z siedzibą w Poznaniu (60-171) przy ul. Żmigrodzkiej 13g/4.
2. Aby skontaktować się z nami, wyślij wiadomość pod e-mail: kontakt@dobremiejsce-doradztwo.pl lub zadzwoń pod numer tel. +48 693 143 909.
3. Użyjemy Twoich danych w celu skontaktowania się z Tobą lub udzielenia odpowiedzi, na podstawie art. 6 pkt 1 lit. f) RODO. Nie masz obowiązku ich podania, ale wówczas nie będziemy mogli skontaktować się lub udzielić odpowiedzi.
4. Będzie przysługiwać Tobie prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania, a także prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
5. Odbiorcami danych będą nasi dostawcy usług: telekomunikacyjnych, hostingowych, poczty elektronicznej oraz IT.
6. Będziemy przechowywać Twoje dane przez okres niezbędny do realizacji końcowego celu kontaktu. Więcej informacji o warunkach przetwarzania swoich danych osobowych znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Otworzyłam swoją firmę po podpisaniu umowy na przyznanie jednorazowo środków na podjęcie działalności gospodarczej w ramach projektu „Nowe Perspektywy” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu.

Moja firma zajmuje się doradztwem zawodowym i rodzicielskim. W ramach działalności prowadzę indywidualne konsultacje z doradztwa zawodowego, pomagając w wyborze dalszej ścieżki zawodowo-edukacyjnej. Oferuję również doradztwo rodzicielskie polegające na wsparciu rodziców i opiekunów w trudnościach wychowawczych oraz w budowaniu dobrej i ciepłej relacji z dzieckiem. Doradztwo rodzicielskie realizuję w formie konsultacji indywidualnych oraz warsztatów.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie

Bezpłatna konsultacja online

Dzięki tej 20-minutowej rozmowie będziemy mogli się trochę poznać.

To czas dla Ciebie na podzielenie się tym, z czym do mnie przychodzisz i sprawdzenie czy chcesz ze mną współpracować.

Na koniec rozmowy ustalimy dalsze kroki działania.

Do usłyszenia/zobaczenia!