Obecnie dzieci żyją w świecie pełnym różnych bodźców - od społecznych wymagań jakie są przed nimi stawiane poprzez wszechobecną elektronikę. To sprawia, że ich rozwój emocjonalny, który i tak jest już biologicznie wyzwaniem, staje się dodatkowo utrudniony. Jednym z narzędzi, które może pomóc najmłodszym radzić sobie z emocjami, jest uważność (ang. Mindfulness). Jest to praktyka polegająca na świadomym i pełnym uwagi przeżywaniu chwili obecnej.
Dzieciom często trudno zatrzymać się i być „tu i teraz” z taką pełną akceptacją tego co się wokół nich dzieje, jakie emocje im towarzyszą, kto jest wokół nich i gdzie się znajdują. W uważności nie chodzi o ocenianie czy analizowanie myśli, emocji i doświadczeń, ale o ich obserwowanie z ciekawością i otwartością.
Dzieci podobnie jak dorośli, doświadczają różnych emocji. Często jednak, jeszcze nie potrafią ich świadomie rozpoznawać, nazywać czy wyrażać w sposób konstruktywny. Uważność uczy ich zatrzymania się na chwilę i obserwowania co się z nimi dzieje. Dzięki temu dzieci mogę lepiej radzić sobie w sytuacjach dla nich stresujących, unikać impulsywnych zachowań i budować bardziej satysfakcjonujące relacje.
Regularna praktyka uważności wspiera rozwój empatii, cierpliwości i samokontroli. Dzieci stają się bardziej świadome swoich reakcji i lepiej radzą sobie z wyzwaniami dnia codziennego. Ponadto uważność może wspierać rozwój koncentracji, co jest szczególnie ważne w efektywnej nauce.
Wprowadzenie uważności do codziennego życia dzieci będzie inwestycją w ich rozwój emocjonalny i rozwinie umiejętność radzenia sobie z trudnościami.
Zachęcam do pobrania próbki kart DOBRE ROZMOWY, które wspierają trening uważności u najmłodszych (od 4 roku życia, bez ograniczeń). Każda karta zawiera jedno pytanie z 5 kategorii (Emocje, Uważność na siebie, Opowiedz o sobie, Pytanie, Zadanie).
Zaoszczędź swój cenny czas na poszukiwanie narzędzi do pracy i poświęć go na DOBRE ROZMOWY ze swoim dzieckiem. Karty mogą być stosowane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, w szkołach, domach czy na warsztatach.